Jaki szlak na Śnieżkę będzie najłatwiejszy zimą?

Wejście na Śnieżkę zimą? Jak najbardziej możliwe! Należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni szlak tak, aby trasa była bezpieczna, ale i dawała sporo satysfakcji. W artykule omówimy najłatwiejsze i najtrudniejsze trasy na szczyt. Zapraszamy!

Przygotowanie do zimowej wędrówki na Śnieżkę

Aby wejście na Śnieżkę zimową porą było bezpieczne, należy przygotować odpowiednie wyposażenie. Zabierz ze sobą niezbędny sprzęt i ubranie! Co spakować? 

Sprzęt i wyposażenie

Jak przygotować się na zimową wędrówkę na Śnieżkę? Zabierz ze sobą:

  • buty górskie, nieprzemakalne, z dobrą przyczepnością
  • raki,
  • kijki trekkingowe,
  • termos z ciepłą herbatą,
  • apteczkę,
  • ciepłe ubranie,
  • czołówkę,
  • telefon i powerbank.

Bezpieczeństwo na szlaku zimowym

Śnieżka zimą prezentuje się przepięknie, natomiast nawet najłatwiejszy szlak na Śnieżkę o tej porze roku może być niebezpieczny. Przed wyjściem sprawdź pogodę oraz wszystkie komunikaty wydawane przez GOPR i poinformuj rodzinę o swojej wędrówce. 

Najlepsze szlaki na Śnieżkę zimą – ranking

Którym szlakiem iść na Śnieżkę? Wybór zależy oczywiście od doświadczenia, ale i warunków pogodowych. Poniżej omawiamy najpopularniejszy ranking tras na Śnieżkę. Pamiętaj, jeśli robi się niebezpiecznie, zawróć. Lepiej nie ryzykować swoim zdrowiem. 

Szlak od Domu Śląskiego na Śnieżkę (szlak czarny i czerwony)

Trasa ta rozpoczyna się od schroniska Dom Śląski. Jest to popularny, trudny szlak, na który powinny decydować się wyłącznie osoby doświadczone i to wtedy, gdy warunki pogodowe są dobre. Choć szlak jest dość krótki, to jednak należy uważać.

Szlak od Świątyni Wang przez Samotnię (szlak niebieski)

Jest to najłatwiejszy szlak na Śnieżkę z dzieckiem, jednak z maluchem rozsądniej iść latem.Trasa rozpoczyna się przy Świątyni Wang w Karpaczu i prowadzi przez popularne Schronisko Samotnia. Szlak niezwykle malowniczy, także zimą.

Szlak przez Kopę (szlak czarny)

Szlak, który prowadzi przez Kopę jest dość stromy, dlatego warto mieć ze sobą raki. W górach o tej porze roku zazwyczaj leży sporo śniegu, przez co może być nieco niebezpiecznie. Jest to najkrótszy szlak na Śnieżkę, jednak wymagający.

Szlak od Przełęczy Okraj (żółty i czerwono-niebieski)

Jest to dłuższa trasa, która rozpoczyna się na Przełęczy Okraj. Spotkasz tu niewielu turystów, zwłaszcza zimą, jednak będziesz mieć okazję podziwiać naprawdę piękne widoki. Trasa polecana jest osobom, które szukają mniej zatłoczonego szlaku.

Szlaki zamknięte zimą

Śnieżka zimą bywa niebezpieczna, dlatego niektóre szlaki są zamknięte, głównie ze względu na zagrożenie lawinowe oraz na trudne warunki pogodowe. 

Lista zamkniętych szlaków i przyczyny

  • Szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki – zamknięty z powodu zagrożenia lawinowego i występowania oblodzeń.
  • Szlak zielony przez Kocioł Małego Stawu – zamknięty, aby chronić teren przed zniszczeniem. Bywa również oblodzony. 

Podsumowanie

Jak dojść na Śnieżkę zimą? Warto wybrać nieco dłuższą, jednak łagodną trasę. Najłatwiejszym szlakiem jest trasa od Świątyni Wang przez Samotnię. Pamiętaj, aby iść tylko wtedy, gdy warunki będą sprzyjające, bez zagrożenia lawinowego.

Oceń artykuł
( No ratings yet )
Krainawycieczek - portal turystyczny

Dodaty komentarz